Solný svět (Salzwelten) u městečka Hallein se nachází v blízkosti Salcburku uvnitř hory Durrnberg.
Hallein - Salzwelten a Keltové
Solný svět (Salzwelten) u městečka Hallein se nachází v blízkosti Salcburku uvnitř hory Durrnberg.
Historie této oblasti je úzce spojená s Kelty, kteří tuto oblast v dávné minulosti obývali a kteří využívali solné bohatství, které se zasloužilo později bohatství Salcburku.
Solné štoly existovaly v této oblasti již v době 400 let před naším letopočtem. Sůl zde těžili Keltové, kteří ji využívali ke konzervování potravin.
U hory Durrnberg je možno navštívit také keltskou vesnici, je zde i letní bobová dráha a v městečku Hallein je Keltské muzeum.
Hallein je místo, které můžete navštívit za každého počasí a celoročně. Ročně sem zavítá 200 tisíc návštěvníků.
Objevíte svět svět horníků, seznámíte se historií těžby soly a pro děti jsou k dispozici speciální programy. Solné doly jsou nejstarší na světě a tvoří labyrint tunelů a chodeb o délce 15 km. Expozice zahrnuje i projíždku po solném jezeře.
Stoly mohou navštívit děti od 4 let věku.
Prohlídka
Abyste se v dolech neušpinili dostanete helmu a bílé hornické uniformy. Potom nasednete na vláček, který vás doveze do nitra hory Durrnberg. Dále jdete pěšky úzkými a osvětlenými štolami až do útrob hory. Minete kapličku, která sloužila horníkům k motlitbám a uvidíte sochy zasypaných Keltů, které zde objevili horníci ve středověku. Během celé expozice Vás provází postava arcibiskupa Wolfa Ditricha von Raitenau, pod jehož správou se Salcburk, díky soli, proměnil v barokní klenot. Arcibiskup promlouvá na návštěvníky prostřednictvím filmu, který je promítán na stěny štol a jeskyní. Velice oblíbenou atrakcí je cca 30 metrů dlouhá dřevěná skluzavka, která Vás doveze k podzemnímu solnému jezeru. Na druhou stranu jezera, cca 70 m širokého, se dostanete lodí.
Původně horníci dobývali sůl krompáči, ale postupem času vznikla nová metoda, kdy se využívalo vody, ve které se sůl rozpouští - solanka. Vznikla šachta cca 30 m dlouhá na jejímž konci byla louhovací komora, šachta se naplnila vodou a sůl se od horniny oddělila. Po cca 6 týdnech byla solanka (cca 27% soli) vypuštěna a dále se zpracovávala. Nerozpustné části horniny padaly ke dnu a voda rozpouštěla pouze stěny a strop, štola se postupně rozrůstala. Těžba zlata byla ukončena v 90. letech minulého století, kdy se těžba zlata stala nerentabilní.
Jak doly vznikly? Před cca 250 miliony let vznikly v moři solné usazeniny, které se během dalších milionů let při vrásnění Alp přenesly až na místo, kde dnes leží městečko Hallein.
Největší rozkvět těžby soli nastal na salcburských biskupů, kteří vládli solnohradským dolům přes tisíc let. Na počátku 17. století se zde dolovalo 36 tisíc tun soli ročně.